

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2 Ω |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 1.8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| RoHS | Compliant |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Schedule B | 8532210050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
Stock: 50682
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36316
Ext.Price$0.36316
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36316 | $0.36316 |
| 10 | $0.22463 | $2.24630 |
| 50 | $0.16944 | $8.47200 |
| 100 | $0.15261 | $15.26100 |
| 500 | $0.12416 | $62.08000 |
| 1000 | $0.11537 | $115.37000 |
